Szkolenia F-gazy – dobry sposób na podniesienie kwalifikacji zawodowych?

Aby możliwe było przeprowadzenie prac serwisowych lub konserwacyjnych różnego rodzaju urządzeń chłodzących lub klimatyzacyjnych, personel musi posiadać stosowne szkolenie zawodowe – w tym przypadku jest to tzw. certyfikat F-gazy. W trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z takich systemów należy sprawdzić, czy dany ośrodek szkoleniowy (certyfikujący) posiada akredytację UDT – Urzędu Dozoru Technicznego.

F-gazy – dlaczego szkolenie jest niezbędne?

Wydaje się oczywiste, że profesjonalne szkolenie na F-gazy jest niezbędne. Wynika to z samej specyfiki takich urządzeń jak np.:

  • klimatyzacje,
  • systemy wentylacyjne,
  • pompy ciepła,
  • przyczepy i agregaty chłodnicze.

Znajomość zasad funkcjonowania takich urządzeń nie wystarczy. Oprócz tego konieczna jest świadomość, czym są fluorowane gazy cieplarniane, które umożliwiają pracę systemów. Ten wykorzystywany do tworzenia np. pianki gaśniczej związek chemiczny (wodorofluorowęglowodor) jest użyteczny, ale jego wyciek może zaszkodzić osobom znajdującym się w najbliższym otoczeniu. Aby zmniejszyć zagrożenie z tego tytułu, przeprowadza się szkolenia na F-gazy.

Szkolenia F-gazy – odpowiednie laboratorium to podstawa!

Praca serwisanta urządzeń chłodniczych bądź klimatyzacyjnych wymaga przede wszystkim posiadania umiejętności praktycznych. Co to oznacza dla pracodawcy? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: konieczne jest przekazanie kursantom praktycznej wiedzy. Dobrym sposobem na realizację tego zadania jest organizacja zajęć w nowoczesnym laboratorium. Warto, by znajdowały się w nim urządzenia różnych producentów. Dzięki temu kandydat na serwisanta dowie się, jak zbudowane są systemy różnych marek. Ważne, by część praktyczna obejmowała między innymi następujące aspekty:

  • sposób napełniania instalacji chłodniczej czynnikiem (bada się zarówno wykorzystanie w fazie ciekłej, jak i gazowej),
  • lutowanie,
  • kontrola szczelności,
  • umiejętność posługiwania się elektronicznymi urządzeniami służącymi do kontroli nieszczelności oraz odzyskiwania czynnika chłodniczego.

Oczywiście, wciąż niezwykle ważna pozostaje część teoretyczna, bez której osoba szkolona nie byłaby w stanie podjąć działań z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Szkolenia F-gazy a Urząd Dozoru Technicznego

Urząd Dozoru Technicznego to podmiot, który jest niezwykle istotny w szeroko rozumianej branży przemysłowej. Jednostka ta zajmuje się wykonywaniem m.in. następujących zadań:

  • nadzór, czy firmy przestrzegają przepisów w zakresie bezpieczeństwa wykorzystania sprzętu technicznego,
  • ewidencja wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa maszyn,
  • analiza przyczyn uszkodzeń technicznych oraz ryzyka i zagrożenia z tym związanego,
  • ustalanie programów szkoleniowych – UDT nadzoruje działalność firm szkoleniowych, które przekazują wiedzę z zakresu serwisu i konserwacji urządzeń chłodniczych.

Szkolenie stacjonarne czy online?

W dwudziestym pierwszym wieku nowoczesne technologie rozwijają się niezwykle dynamicznie. Efekty tych zmian objęły także branżę szkoleniową. W efekcie możliwe jest odbycie zajęć w formie online – takie rozwiązanie oznacza przede wszystkim oszczędność czasu na dojazdy. Oczywiście, można w ten sposób zorganizować przede wszystkim część teoretyczną, podczas gdy praktyczne np. szkolenia F-gazy Warszawa powinny odbyć się na miejscu.

jak grać w pasjansa piramida? Wyjaśniamy Previous post Jak grać w pasjans piramida? Dowiedz się wszystkiego na temat tej gry
Next post Ceneo podsumowuje trendy na rynku e-commerce w 2022 roku