Dość powszechnie stosowaną praktyką jest to, że na wielu emitowanych w różnych zakątkach globu papierowych pieniądzach, widnieje motyw charakterystyczny dla danego państwa. Wpływa to na rozpoznawalność danej waluty.
Jednym z najbardziej jaskrawych tego przykładów niewątpliwie są banknoty dolarowe. Tutaj mamy do czynienia choćby z prezydentami Stanów Zjednoczonych, którzy na trwałe wpisali się w historii kraju. Najlepiej świadczyć o tym może obecność wizerunku Jerzego Waszyngtona. Człowiek, który jako pierwszy piastował funkcję prezydenta, znalazł się na banknocie jednodolarowym. Jednym z najważniejszych osiągnięć Waszyngtona był choćby znaczący udział w wojnie o niepodległość USA. Co do samej prezydentury, zdołał on w niebagatelny sposób przyczynić się do wzrostu gospodarczego kraju. W dużej mierze opierał się on o wzmożoną wymianę handlową z innymi krajami. Kolejnym z wielkich amerykańskiej historii, jest Abraham Lincoln. Jego trwająca w sumie cztery lata kadencja, została zwieńczona w najtragiczniejszy z możliwych sposobów. Padł on ofiarą morderstwa. Dokonał go jeden z aktorów teatru, podczas obecności Lincolna na jednym z przedstawień. Miało to miejsce w 1865 roku. Tym, co pozwoli zapisać się na stałe na kartach historii, jest podpisanie przez Lincolna dekretu o zniesieniu niewolnictwa. Był to kamień milowy, który w olbrzymim stopniu wpłynął na dalsze losy tego jednego z największych państw świata. W tym wypadku, podobiznę Abrahama Lincolna umieszczono na banknocie o nominale równym pięciu dolarom.
Równie znanym tematem widocznym na banknotach, jest wizerunek królowej Elżbiety II. Zapewne niebagatelną rolę odegrało tutaj to, że przed angielską królową jest już kilkadziesiąt lat udanego panowania. Nawet jeśli obecnie rola brytyjskiego władcy ogranicza się raczej do funkcji reprezentacyjnych, nadal jest to ważna persona dla tamtejszego politycznego krajobrazu. Postać Elżbiety II widnieje na wszystkich banknotach emitowanych przez Bank of England. W sumie jest ich pięć. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jeden, dość istotny fakt. Jest nim to, że banknot stufuntowy obowiązuje wyłącznie na terytoriach Szkocji oraz Irlandii Północnej. One również znajdują się na obszarze Zjednoczonego Królestwa. O tej rozbieżności warto pamiętać choćby wtedy, gdy udamy się do kantoru, chcąc wymienić złotówki na szterlingi.
Skoro już przy kantorach jesteśmy… Oprócz klasycznie rozumianej wymiany walut, mamy tam także możliwość zamiany lub sprzedaży banknotów w skupie. Dotyczy to tych egzemplarzy, które zostały ostatecznie wycofane z obiegu. Główną tego przyczyną, jest chęć zwiększenia zabezpieczeń przed ewentualnymi próbami sfałszowania pieniędzy. Choć emitenci stosują już coraz lepsze metody, w dalszym ciągu stanowi to dość istotny problem, o którym pamiętają ci, którzy wytwarzają bilony. Na przykład skup koron norweskich prowadzony jest przez jeden z kantorów w Polsce – Tavex. To właśnie tam z łatwością sprzedamy stare banknoty.