Badanie okulistyczne o skrócie OCT to jedna z najpopularniejszych procedur diagnostycznych pozwalających na wykrycie nieprawidłowości w obrębie narządu wzroku. Wykonanie takiego badania umożliwia lekarzowi uzyskanie modelu przekroju ścianek. Jeśli chodzi o zakres, to można go przyrównać do ultrasonografii. Co jeszcze warto wiedzieć na temat OCT i kiedy się je wykonuje?
OCT – charakterystyka badania
OCT to skrót od bardziej specjalistycznego terminu „optyczna koherentna tomografia dna oka”. Brzmi to dość skomplikowanie, natomiast jest to tak naprawdę jedna z najczęściej wykonywanych procedur z zakresu diagnostyki okulistycznej.
Badanie OCT wykorzystuje koherentną wiązkę światła, która zapewnia zwiększenie rozdzielczości uzyskiwanego obrazu. Pozwala to na postawienie precyzyjnej diagnozy przy zachowaniu jak najmniejszej inwazyjności.
Na czym dokładnie polega takie badanie? Około kwadrans przed przystąpieniem do badania OCT oka pacjentowi aplikuje się specjalne krople, które rozszerzają źrenice. Następnie prosi się go o zajęcie pozycji siedzącej przed urządzeniem badawczym
i umieszczenie brody na specjalnej podpórce. Do narządu wzroku lekarz wprowadza wspomnianą wiązkę. Ta, odbijając się, informuje o położeniu poszczególnych części.
Badanie trwa nie dłużej niż kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesne. Można na nie kierować osoby w każdym wieku i wielokrotnie je powtarzać bez obaw o ewentualne skutki uboczne.
W jakim celu wykonuje się badanie OCT oka?
Badanie tego typu można wykonywać do zdiagnozowania wielu nieprawidłowości. W ten sposób można sprawdzić, czy w siatkówce oka dochodzi do zmian cukrzycowych (np. makulopatii cukrzycowa), nowotworu czy jaskry.
Na OCT kierowane są także osoby, które skarżą się na:
- obrzęki plamki żółtej niewiadomego pochodzenia,
- błony nasiatkówkowe,
- otwór w plamce.
Ponadto wspomniana procedura sprawdza się również do prewencyjnego monitorowania stanu rogówki przed i po zabiegu laserowym. Dlatego, jeśli planujesz operację, prawdopodobnie będziesz musiał/a wykonać OCT.
Gdzie można umówić się na badanie OCT?
Badanie OCT jest oferowane w wielu przychodniach. Najlepiej udać się jednak do takiej, która specjalizuje się w diagnozowaniu zaburzeń narządu wzroku.
Przykładem jest Centrum Okulistyczne Jaskra, czyli wysokospecjalistyczna przychodnia okulistyczna w Warszawie specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu jaskry.
Pracują tam wysokiej klasy profesjonaliści kliniczni i diagności, natomiast sam ośrodek jest kompleksowo wyposażony w nowoczesną aparaturę, między innymi do badania OCT.