Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. W przypadku powstania wad wzroku pojawia się wiele problemów – przestajemy wyraźnie widzieć rzeczy, które znajdują się daleko od nas lub bezpośrednio przed naszymi oczami i mamy problemy z wykonywaniem nawet najprostszych codziennych czynności. Ważne przy wadach refrakcji jest najpierw określenie ich wielkości, a później zastosowanie odpowiedniej korekcji wzroku. Pomocne w jej doborze jest komputerowe badanie wzroku. Na czym ono polega i kiedy jest przeprowadzane?
Co to jest komputerowe badanie wzroku?
Przeprowadzenie komputerowego badania wzroku to najprostszy sposób wykrycia u pacjenta wady refrakcji wzroku. W celu wykonania takiego badania wykorzystuje się refraktometr automatyczny, czyli urządzenie, które nazywane jest też autorefraktometrem. Urządzenie to jest w stanie dokonać szybkiego pomiaru krzywizny rogówki i soczewki oka. W wyniku badania okulista lub optometrysta otrzymują dokładne, obiektywne dane na temat refrakcji oka u pacjenta i mogą przystąpić do doboru odpowiedniej mocy korekcji.
Gdzie najczęściej wykonuje się komputerowe badanie wzroku?
Na to pytanie odpowiedział nam nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, renomowanego dystrybutora sprzętu optycznego i urządzeń okulistycznych, z którego oferty korzystają salony optyczne i gabinety okulistyczne z całej Polski:
Autorefraktometry obecnie znajdują się praktycznie w każdym salonie optycznym i w każdym gabinecie okulistycznym. Komputerowe badanie wzroku pozwala bowiem znacznie skrócić sprawdzanie wady refrakcji u pacjenta oraz dobór mocy szkieł okularowych. Dużymi zaletami badania jest to, że jest ono bardzo szybkie i dodatkowo całkowicie bezinwazyjne.
Przebieg komputerowego badania wzroku
W trakcie komputerowego badania wzroku pacjent przebywa w pozycji siedzącej z głową skierowaną w kierunku urządzenia. Brodę i czoło ma oparte o podpórki urządzenia, żeby w trakcie badania nie wykonywał żadnych ruchów głowy. Przez całe, trwające nie dłużej niż kilka sekund dla każdego oka badanie, musi się wpatrywać w ekran autorefraktometru, na którym w oddali widoczny jest mały obrazek lub punkt. W trakcie badania urządzenie przepuszcza przez układ oka wiązkę promieni podczerwonych, sprawdza odbicia światła, a później uzyskane dane przelicza na wartość refrakcji w oku.
W jakich celach wykonuje się badania autorefraktometrem?
Komputerowe badanie wzroku jest wykonywane w trakcie doboru odpowiedniej mocy korekcji wzroku lub odpowiednich szkieł korekcyjnych. Samo badanie nie daje jednak wystarczających danych do określenia właściwej mocy korekcji. Jest bowiem badaniem obiektywnym, bez czynnego udziału pacjenta. Żeby dobrać dobrą i wygodną do stosowania dla pacjenta moc korekcji, niezbędne będzie też przeprowadzenie subiektywnego badania wzroku z zastosowaniem tablic okulistycznych lub rzutnika optotypów. Dopiero wtedy można sprawdzić, jak pacjent czuje się z daną mocą korekcji i wybrać taką, którą będzie mógł stosować na co dzień.