Mąka jest jednym z podstawowych i najczęściej używanych w kuchni artykułów spożywczych. Trudno wyobrazić sobie bez niej wypiekanie chleba i ciast, a także wiele tradycyjnych potraw takich jak kluski, pierogi czy naleśniki. Ponieważ jemy ją niemal codziennie, warto wybierać zdrowe mąki ekologiczne, znacznie bardziej wartościowe niż zwykła biała mąka. Czym wyróżniają się mąki bio i jakie są ich rodzaje? Przekonajmy się.
Czym jest mąka ekologiczna?
Mąka ekologiczna, zwana także mąką bio, pochodzi z certyfikowanych ekologicznych upraw, w których nie stosuje się sztucznych nawozów, pestycydów czy chemicznego zaprawiania nasion. Rośliny są uprawiane w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku naturalnemu, a pozyskane z nich ziarno (lub inne elementy) trafia do młyna, który również musi mieć certyfikat jakości. Gwarantuje to, że w procesie wytwarzania mąki nie dodaje się do niej żadnych substancji wybielających, środków antyzbrylających czy polepszaczy smaku. Ekologiczna mąka jest zatem wolna od sztucznych dodatków, a przez to bezpieczna dla zdrowia – również małych dzieci i alergików.
Po czym jednak rozpoznać prawdziwą mąkę ekologiczną w zalewie produktów reklamowanych jako „bio” i „eko”? Zapytaliśmy o to pracownika firmy NatVita, producenta zdrowej żywności:
Produkty pochodzące z ekologicznych upraw i produkowane w sposób spełniający rygorystyczne normy Unii Europejskiej są oznaczone na opakowaniu europejskim logo żywności ekologicznej, czyli tak zwanym zielonym listkiem (złożonym z 12 białych gwiazdek na zielonym tle). Oprócz tego najważniejszego symbolu można spotkać również inne, regionalne znaki ekologiczne, np. Bio-Siegiel, niemiecki certyfikat ekologicznego rolnictwa, którego logo ma postać zielonego sześciokąta z umieszczonym wewnątrz napisem BIO nach EG-Öko-Verordnung.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje ekomąki?
Rodzajów mąki ekologicznej jest całe mnóstwo – poczynając od popularnej mąki pszennej, żytniej czy owsianej po egzotyczną mąkę z amarantusa. Nie wszystkie mąki bio pochodzą ze zbóż, na rynku dostępne są produkty z orzechów, roślin strączkowych czy ziemniaków.
Po jakie mąki ekologiczne sięga się najczęściej? Oto niektóre z nich:
- mąka pszenna bio – bardzo uniwersalna, choć o niewielkich wartościach odżywczych;
- mąka żytnia bio – polecana diabetykom, o dużej zawartości błonnika i niskim indeksie glikemicznym;
- mąka konopna bio – o bardzo wysokiej zawartości białka i cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, bezglutenowa;
- mąka kokosowa bio – bogata w białko i zdrowe tłuszcze, bezglutenowa, o delikatnym kokosowym aromacie, można spożywać ją na surowo;
- mąka jaglana bio – powstaje z prosa, ma dużo witamin i minerałów;
- mąka ryżowa bio – ma dużo błonnika, witamin z grupy B oraz niski indeks glikemiczny, nie zawiera glutenu.
Wybór rodzaju mąki ekologicznej zależy przede wszystkim od planowanego zastosowania i upodobań kulinarnych, ale także dostępności czy ceny. Niezależnie od typu certyfikowana mąka bio będzie znacznie zdrowsza od zwykłej mąki, do produkcji której użyto sztucznych nawozów, a jej skład wzbogacono o chemiczne dodatki. Warto mieć to na uwadze, robiąc zakupy.